_______________CREDINTA ORTODOXA________________
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O pilda interesanta

3 participanți

In jos

O pilda interesanta Empty O pilda interesanta

Mesaj  Tellus 2010-01-26, 2:45 am

Se spune ca doi copilasi in burta mamei vorbeau unul cu celalalt.

- Tu crezi in viata de dupa nastere?

- Desigur! Dupa nastere trebuie sa urmeze ceva… Probabil ca ne aflam aici tocmai pentru a ne pregati pentru ceea ce urmeaza.

- Ce prostie! Dupa nastere nu urmeaza nimic. Si, de altfel, cum ar putea sa arate?

- Nu stiu exact, dar desigur ca va fi mai multa lumina decat aici. Poate ca vom umbla pe propriile picioare si vom manca cu propria gura…

- Ce ciudat! Nu se poate sa umbli. Iar ca sa mananci cu gura, chiar ca ar fi de ras! Doar noi mancam prin cordonul ombilical… Insa ia sa iti spun eu ceva: putem exclude viata de dupa nastere, pentru ca deja acum e prea scurt cordonul ombilical.

- Ba da, ba da, cu siguranta va fi ceva. Insa, probabil, ceva mai altfel decat ne-am obisnuit noi aici.

- Pai de acolo nu s-a intors nimeni. Odata cu nasterea, viata se termina, pur si simplu. De altfel, viata nu este altceva decat o permanenta inghesuiala, intr-un intuneric profund.

- Eu nu stiu exact cum va fi daca ne vom naste, dar desigur ca o vom gasi pe MAMA, iar ea va avea grija de noi.

- Pe mama? Tu crezi in mama? Si dupa tine, unde ar putea ea sa fie?

- Pai oriunde, in jurul nostru. Doar traim in ea si prin ea. Fara ea, nu am fi deloc.

- Eu nu cred asta! Eu nu am vazut nicicand, nici un fel de mama, asa ca e evident ca nu exista!

- Dar, uneori, cand suntem in liniste, o auzim cum canta, simtim cum mangaie lumea din jurul nostru. Stii, eu cred ca viata adevarata ne asteapta abia de acum incolo!
Tellus
Tellus

Mesaje : 35
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  c.h. 2010-01-26, 3:04 am

Eu as fii mai bucuroasa sa stiu macar ca acum cat suntem in viata sa avem parte de lucruri frumoase,deoarece nimeni care a murit nu a luat legatura cu noi.Nu zic ca nu exista viata dupa moarte, dar trebuie sa te bucuri cat traiesti la maxim. Twisted Evil

c.h.

Mesaje : 18
Data de înscriere : 23/01/2010
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  Tellus 2010-01-26, 3:12 am

c.h. a scris:Eu as fii mai bucuroasa sa stiu macar ca acum cat suntem in viata sa avem parte de lucruri frumoase,deoarece nimeni care a murit nu a luat legatura cu noi.Nu zic ca nu exista viata dupa moarte, dar trebuie sa te bucuri cat traiesti la maxim. Twisted Evil

Frumoasa iluzie, dar din cate am vazut momentele cu adevarat frumoase sunt numarate pe degete, in rest... Sad
Tellus
Tellus

Mesaje : 35
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  c.h. 2010-01-26, 3:15 am

Tellus a scris:
c.h. a scris:Eu as fii mai bucuroasa sa stiu macar ca acum cat suntem in viata sa avem parte de lucruri frumoase,deoarece nimeni care a murit nu a luat legatura cu noi.Nu zic ca nu exista viata dupa moarte, dar trebuie sa te bucuri cat traiesti la maxim. Twisted Evil

Frumoasa iluzie, dar din cate am vazut momentele cu adevarat frumoase sunt numarate pe degete, in rest... Sad



Depinde daca stii sa profiti de moment...fiecare moment cat traiesti trebuie trait la maxim..cel putin asa fac eu Idea Cat traiesti este frumos ca simti, traiesti , gusti momentul, dupa ce mori poate esti doar o entitate...

c.h.

Mesaje : 18
Data de înscriere : 23/01/2010
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  Tellus 2010-01-26, 3:23 am

se aplica acelasi model si celor bolnavi? sau celor din Haiti de exemplu ?
cum comentezi motto-ul acestui forum ...
Tellus
Tellus

Mesaje : 35
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  c.h. 2010-01-26, 3:26 am

Tellus a scris:se aplica acelasi model si celor bolnavi? sau celor din Haiti de exemplu ?
cum comentezi motto-ul acestui forum ...
Nu stiu....poate Dl.Admin ne ajuta cu o sugestie. Wink

c.h.

Mesaje : 18
Data de înscriere : 23/01/2010
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  Admin 2010-01-26, 3:35 am

c.h. a scris:
Tellus a scris:se aplica acelasi model si celor bolnavi? sau celor din Haiti de exemplu ?
cum comentezi motto-ul acestui forum ...
Nu stiu....poate Dl.Admin ne ajuta cu o sugestie. Wink
Pai eu ce sa mai spun, deja ati raspuns voi...
Daca sustinem cu toata fiinta noastra ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu asta inseamna ca tot ce a facut El pentru noi este adevarat, adica moartea, Invierea si Inaltarea Lui la cer.
Asta inseamna ca si invatatura Lui este adevarata si daca El a spus ca cel care va muri daca va crede in El va trai apoi vesnic asta inseamna ca viata nu se sfarseste aici pe pamant ci ne asteapta lucruri extraordinare de vazut si de trait dincolo... dar asta numai daca ne vom mantui...

Voi va pregatiti mantuirea? silent
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 157
Data de înscriere : 31/08/2009
Localizare : Terra

https://ortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  Tellus 2010-01-26, 3:39 am

There are only two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as though everything is a miracle. - A. Einstein
Tellus
Tellus

Mesaje : 35
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  c.h. 2010-01-26, 3:42 am

Admin a scris:
c.h. a scris:
Tellus a scris:se aplica acelasi model si celor bolnavi? sau celor din Haiti de exemplu ?
cum comentezi motto-ul acestui forum ...
Nu stiu....poate Dl.Admin ne ajuta cu o sugestie. Wink
Pai eu ce sa mai spun, deja ati raspuns voi...
Daca sustinem cu toata fiinta noastra ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu asta inseamna ca tot ce a facut El pentru noi este adevarat, adica moartea, Invierea si Inaltarea Lui la cer.
Asta inseamna ca si invatatura Lui este adevarata si daca El a spus ca cel care va muri daca va crede in El va trai apoi vesnic asta inseamna ca viata nu se sfarseste aici pe pamant ci ne asteapta lucruri extraordinare de vazut si de trait dincolo... dar asta numai daca ne vom mantui...

Voi va pregatiti mantuirea? silent

Poate ca gresesc, dar mi-ar place ca viata de dupa moarte sa fie la fel ca acum, nu vreau sa fiu doar un "gaz" sau o "entitate".Nu stiu daca sunt suficient de explicita.Referitor la mantuire, maine am sa incerc sa tin post..... Shocked

c.h.

Mesaje : 18
Data de înscriere : 23/01/2010
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  c.h. 2010-01-26, 3:47 am

Admin a scris:
c.h. a scris:
Tellus a scris:se aplica acelasi model si celor bolnavi? sau celor din Haiti de exemplu ?
cum comentezi motto-ul acestui forum ...
Nu stiu....poate Dl.Admin ne ajuta cu o sugestie. Wink
Pai eu ce sa mai spun, deja ati raspuns voi...
Daca sustinem cu toata fiinta noastra ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu asta inseamna ca tot ce a facut El pentru noi este adevarat, adica moartea, Invierea si Inaltarea Lui la cer.
Asta inseamna ca si invatatura Lui este adevarata si daca El a spus ca cel care va muri daca va crede in El va trai apoi vesnic asta inseamna ca viata nu se sfarseste aici pe pamant ci ne asteapta lucruri extraordinare de vazut si de trait dincolo... dar asta numai daca ne vom mantui...

Voi va pregatiti mantuirea? silent


Mantuire pt mine cred ca nu mai exista,poate doar un loc rezervat direct in fundul Iadului Shocked

c.h.

Mesaje : 18
Data de înscriere : 23/01/2010
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  Admin 2010-01-26, 4:05 am

Poate ca gresesc, dar mi-ar place ca viata de dupa moarte sa fie la fel ca acum, nu vreau sa fiu doar un "gaz" sau o "entitate".Nu stiu daca sunt suficient de explicita.Referitor la mantuire, maine am sa incerc sa tin post..... Shocked
Vom avea trupuri duhovnicesti in lumea de dincolo si nu materiale dar asta nu inseamna ca fericirea va fi mai mica ci mai mare si diferita de cea de aici.
Asa cum aici uneori o imbratisare e mai dulce decat oricare alt gest pentru ca este o fericire interioara asa va fi si cea de dincolo, una spirituala.

Legat de post:
,,Tu însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală,
Ca să nu te arăţi oamenilor că posteşti, ci Tatălui tău care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie." (Matei 6, 17-18)
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 157
Data de înscriere : 31/08/2009
Localizare : Terra

https://ortodoxia.forumgratuit.ro

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  Tellus 2010-01-26, 6:55 am

"poate doar un loc rezervat direct in fundul Iadului" am inteles ca e cald acolo Wink
Tellus
Tellus

Mesaje : 35
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  c.h. 2010-01-26, 6:56 am

Tellus a scris:"poate doar un loc rezervat direct in fundul Iadului" am inteles ca e cald acolo Wink

Sa speram ca merge aerul conditionat, ca daca nu , ne sufocam Twisted Evil

c.h.

Mesaje : 18
Data de înscriere : 23/01/2010
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  c.h. 2010-01-26, 9:22 am

Admin a scris:
Poate ca gresesc, dar mi-ar place ca viata de dupa moarte sa fie la fel ca acum, nu vreau sa fiu doar un "gaz" sau o "entitate".Nu stiu daca sunt suficient de explicita.Referitor la mantuire, maine am sa incerc sa tin post..... Shocked
Vom avea trupuri duhovnicesti in lumea de dincolo si nu materiale dar asta nu inseamna ca fericirea va fi mai mica ci mai mare si diferita de cea de aici.
Asa cum aici uneori o imbratisare e mai dulce decat oricare alt gest pentru ca este o fericire interioara asa va fi si cea de dincolo, una spirituala.

Legat de post:
,,Tu însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală,
Ca să nu te arăţi oamenilor că posteşti, ci Tatălui tău care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie." (Matei 6, 17-18)

Vreau sa intreb ceva de post... Exclamation

c.h.

Mesaje : 18
Data de înscriere : 23/01/2010
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

O pilda interesanta Empty * o pilda mai interesanta *

Mesaj  Tellus 2010-01-26, 12:44 pm

O familie a plecat într-o excursie în Anglia, pentru a cumpăra ceva dintr-un frumos magazin de antichităţi (celebrau a 25-a aniversare de la căsătorie). Amândurora le plăceau antichităţile şi produsele din argilă, produsele ceramice, în special ceştile de ceai. Au observat o ceaşcă excepţională şi au întrebat: ”Putem să vedem ceşcuţa aceea, nu am văzut niciodată ceva atât de frumos?! ” În timp ce doamna le oferea ceea ce ceruseră, ceşcuţa de ceai a început să vorbească: “Voi nu puteţi să înţelegeţi. Nu am fost de la început o ceşcuţă de ceai. Cândva am fost doar un bulgăre de argilă roşie. Stăpânul meu m-a luat şi m-a rulat, m-a bătut tare, m-a frământat în repetate rânduri iar eu am strigat: “Nu face asta!”, “Nu-mi place!”, “Lasă-mă în pace!”, dar EL a zâmbit doar şi a spus cu blândeţe: “Încă nu!”, Apoi, ah! Am fost aşezată pe o roată şi am fost învârtită, învârtită, învârtită. ”Opreşte!”, Ameţesc! O să-mi fie rău!”, am strigat. Dar Stăpânul doar a dat din cap şi a spus, liniştit: ”Încă nu!” M-a învârtit, m-a frământat şi m-a lovit şi m-a modelat până a obţinut forma care i-a plăcut Lui şi apoi m-a băgat în cuptor. Niciodată nu am simţit atât de multă căldură. Am strigat, am bătut şi am izbit uşa: “Ajutor! Scoate-mă de aici!” Puteam să-L văd printr-o deschizătură şi puteam citi pe buzele Sale în timp ce clătina din cap dintr-o parte în alta: ”Încă nu!” Când mă gândeam că nu voi mai rezista
încă un minut, uşa s-a deschis. Cu atenţie m-a scos afară şi m-a pus pe raft... am început să mă răcoresc. O, mă simţeam atât de bine!” Ei, aşa este mult mai bine”, m-am gândit. Dar, după ce m-am răcorit, m-a luat, m-a periat şi m-a colorat peste tot… mirosurile erau oribile. Am crezut că mă sufoc. “O, te rog, încetează, încetează, am strigat!”. EL doar a dat din cap şi a spus: “Încă nu!” Apoi, deodată m-a pus din nou în cuptor. Numai că acum nu a mai fost ca prima dată. Era de două ori mai fierbinte şi simţeam că mă voi sufoca. L-am rugat, am insistat, am strigat, am plâns, eram convinsă că nu voi scăpa. Eram gata să renunţ, dar...chiar atunci uşa s-a deschis şi EL m-a scos afară şi, din nou, m-a aşezat pe raft, unde m-am răcorit şi am aşteptat şi am aşteptat, întrebându-mă: ”Oare ce are de gând să-mi mai facă?”. O oră mai târziu mi-a dat o oglindă şi a spus: ”Uită-te la tine!” Şi m-am uitat. Aceea nu sunt eu; aceea nu pot fi eu. Este frumoasă. Sunt frumoasă!!! EL a vorbit blând: “Vreau să ţii minte, ştiu că a durut când ai fost rulată, frâmântată, lovită, învârtită, dar, dacă te-aş fi lăsat singură, te-ai fi uscat. Ştiu că ai ameţit când te-am învârtit pe roată, dar, dacă m-aş fi oprit, te-ai fi desfăcut bucăţele, te-ai fi măruţit. Ştiu că a durut şi că a fost foarte cald în cuptor şi neplăcut, dar a trebuit să te pun acolo, altfel te-ai fi crăpat. Ştiu că mirosurile nu ţi-au făcut bine când te-am periat şi te-am colorat peste tot, dar, dacă nu aş fi făcut asta, niciodată nu te-ai fi călit cu adevărat.. Nu ai fi avut strălucire în viaţă. Dacă nu te-aş fi băgat pentru a doua oară în cuptor, nu ai fi supravieţuit prea mult deoarece acea întărire nu ar fi ţinut. Acum eşti un produs finit. Acum eşti ceea ce EU am avut în minte prima dată când am început să lucrez cu tine.”

Morala este aceasta: DUMNEZEU ştie ce face (DUMNEZEU este INFINIT de bun) cu fiecare dintre noi. EL este Olarul din viaţa noastră, iar noi suntem argila LUI. EL ne va modela, ne va face şi ne va expune la presiunile necesare, pentru a fi lucruri perfecte, care să împlinească buna, plăcuta şi sfânta SA voie.
Dacă viaţa pare grea şi eşti lovit, bătut şi împins aproape fără milă; când lumea ţi pare că se învârteşte necontrolat; când simţi că eşti într-o suferinţă îngrozitoare; când viaţa pare cumplită, fă-ţi un ceai şi bea-l din cea mai drăguţă ceaşcă, aşează-te şi gândeşte-te la cele citite aici şi apoi discută puţin cu DUMNEZEU, roagă-te la EL, Olarul Preabun din viaţa ta, care-ţi doreşte numai bine.

Nu uita, orice argilă trebuie modelată de DUMNEZEU, inclusiv tu!

"Asta îmi este toată misiunea şi rostul pe pământ, pentru care DUMNEZEU m-a înzestrat cu daruri – deşi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate părţile, ca să propovăduiesc iubirea lui DUMNEZEU şi sfinţirea oamenilor prin iubire. De alte gânduri şi rosturi sunt străin. " - Părintele Arsenie Boca!
Tellus
Tellus

Mesaje : 35
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Lista de cumparaturi

Mesaj  Tellus 2010-01-27, 12:29 pm

LISTA DE CUMPARATURI
O femeie imbracata saracacios, cu o privire de om invins, a intrat intr-o zi intr-o bacanie. S-a apropiat de stapanul magazinului intr-un mod foarte umil l-a intrebat daca nu ar putea sa-i dea si ei pe datorie cateva alimente..
I-a explicat cu glas usor ca sotul ei era foarte bolnav si ca nu putea munci, si ca aveau si sapte copii, care trebuiau hraniti. Bacanul, a privit-o de sus si i-a cerut sa paraseasca imediat magazinul sau.
Avand insa in gand nevoile familiei sale, femeia i-a mai spus: Va rog, domnule, o sa va aduc banii inapoi de indata ce voi putea.

Bacanul insa ii spuse ca nu-i poate da pe datorie, pentru ca nu are credit deschis la magazinul sau.
Langa tejghea se mai afla inca un client, care a auzit discutia dintre cei doi.
Clientul facu cativa pasi inainte si ii spuse bacanului ca o sa acopere el costurile pentru orice are aceasta femeie nevoie pentru familia sa. Bacanul raspunse parca in sila: Ai o lista cu cumparaturile de care ai nevoie?
Louise a raspuns: Da, domnule.
O.K, spuse bacanul, atunci pune-o pe cantar si eu o sa-ti dau marfa de aceeasi greutate cu lista dumitale.
Louise, ezitand o clipa, cu privirea in jos, baga mana in geanta si scoase o bucatica de hartie pe care scrise ceva in graba. Apoi puse cu grija biletelul pe cantar, cu privirea tot aplecata.
Ochii bacanului si ai celuilalt client priveau plini de uimire cum cantarul statea inclinat in partea cu hartia. Bacanul, privind la cantar, s-a intors usor catre client si ii spuse mormaind: Nu-mi vine sa cred!
Clientul a zambit, iar bacanul a inceput sa tot
puna pe cantar alimente. Cantarul tot nu se echilibra, asa incat acesta tot punea pe el alimente, din ce in ce mai multe, pana cand pe cantar nu a mai incaput nimic. Bacanul sedea privind cu dezgust. In fine, smulse bucatica de hartie de pe cantar, si o privi cu mare uimire...
Nu era vorba de o lista de cumparaturi, ci era o rugaciune, care spunea asa:
"Iubite Doamne, Tu imi cunosti nevoile, asa ca eu le pun in mainile Tale."
Bacanul ii dadu femeii alimentele si privea in continuare tacut, inmarmurit. Femeia ii multumi si pleca din magazin. Celalat client ii dadu bacanului o hartie de 50 de dolari si ii spuse: A meritat toti banii! Numai Dumnezeu stie ce greutate are o rugaciune.

PUTEREA UNEI RUGACIUNI: Asadar, draga inima, increde-te in Dumnezeu pentru a-i vindeca pe cei bolnavi, pentru a-i hrani pe cei infometati, pentru a le da haine si adapost celor ce nu au ceea ce avem noi.
Tellus
Tellus

Mesaje : 35
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  c.h. 2010-01-27, 2:45 pm

interesanta poveste....

c.h.

Mesaje : 18
Data de înscriere : 23/01/2010
Localizare : Cluj Napoca

Sus In jos

O pilda interesanta Empty Re: O pilda interesanta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum